Bu İyiliğe Ancak Şapka Çıkartılır

Şanlıurfa Halfeti de yetişen kara gülü biliyor musunuz ?

Size şimdi çok enteresan bir bilgi vereceğim . Bu bilgi insan canlısının beslenme  alışkanlıklarının nasıl olması gerektiğinin açık bir şifresi.

Şifre şu ;

Kara gül, çiçeği kesilip başka bölgelere çıkarıldığında renk değiştiriyor. Tohumu alınıp başka bölgede yetiştirildiğinde ise güller kırmızı renkte açıyor.  Yani kara gül sadece Halfeti topraklarında kara gül olarak yetişiyor. . Sadece Halfeti topraklarında ve hava sahasında kaldığı zaman kara gül olarak kalıyor ve  ününü devam ettirebiliyor. Yani Halfetinin bilinirliği için bulunmaz bir nimet  ….turizmine katkısı tartışılmaz!

Elbette bu ekolojik durum sadece kara gül için geçerli değil. Aslında toprakta yetişen ve o toprağın havasını soluyarak yetişen her bitki türü yine  “o “ topraklarda yaşayan insanlar için sadece besin değil aynı zamanda şifa kaynağı olarak yaratılmış.

Mesela dominikte yetişen mango ile Japonya yetişen mango arasında vitamin değer farkı olduğu gibi insanlara fayda ilişkisi de iki ülke arasında ki mesafe kadar farklıdır. Yani dominikte yetişen mangonun Japonya yaşayan bir Japona faydası  yoktur. Veya Japonya yetişen bir mangonun da dominiğe kadar gidip domikiteki bir Japona da faydası yoktur….! Toprak ve hava şartları değiştiğinde insan vücudunun ihtiyaçlarıda değişmektedir.  Mevcutta bulunulan  bitki örtüsünün meyve ve sebzelerini tüketmek vücudumuz için en sağlıklı beslenme tarzıdır.

Fransız bir manavın söylediği şu sözler kulağımda hala çınlamakta …” bence meyve ve sebzeler seyahat etmemeli  bence insanlar seyahat etmeli ve yerinde yemeli ! “

İşte bu söze şapka çıkarıyorum …

Ben devlet başkanı olsaydım , sırf bu sözün yüzü suyu hürmetine  meyve sebze ithalini kaldırır ve ihracını da yasaklardım.

Böylece ülkemin o güzel , lezzetli ve eşsiz meyvelerini yemek için tüm dünyanın ülkeme , Türkiye’me gelmesini sağlardım.

Bu karar ile turizm sektörünün canlanması da yüzde bir milyon garantidir. Ve bu karar ile Dünya liderliği ve ekonomik reformun altyapısını hazırlamış olmaz mıyız ?

Şimdi demem o ki ;

Mevsiminin meyve sebzesini tüket ,ithal edilen hiçbir  ürün tüketme. Ülkemde yetişen veya üretilen yabancı markaların ürünlerini de tüketme ! Böylece ciddi bir tasarruf sağlayacak ve yurt dışı gezilerin için finansman oluşturacaksın.

Hadi  şimdiden uğurlar ola ….

 

Dila Meryem ÖZel Tahmas 

Yazarımızın bu yazısı yayınlanmıştır.

 


Paylaş

WhatsApp İletişim Hattı